تتانکس

حساب سپرده ارزی مزایا و معایب آن چیسـت؟ بالاترین سود آن چقدر است؟

حساب سپرده ارزی: مزایا و معایب آن چیسـت؟ بالاترین سود آن چقدر است؟

حساب سپرده ارزی یا صندوق سرمایه گذاری ارزی یک ابزار مالی است که به افراد و شرکت‌ها امکان می‌دهد ارزهای خارجی را در بانک‌ها یا مؤسسات مالی نگهداری کنند. این نوع حساب به دارندگانش امکان تبدیل دارایی‌های ریالی خود به ارزهای خارجی و برعکس فراهم می‌کند؛ به عبارت دیگر، این حساب‌ها به شما اجازه می‌دهند تا دارایی‌هایتان را در ارزهای مختلف، مثل دلار آمریکا، یورو، یا دیگر ارزهای جهانی نگهداری کنید. در ادامه، ما به بررسی مزایا و معایب حساب سپرده ارزی، شرایط افتتاح و مدیریت این نوع حساب، نرخ‌های سود و سقف برداشت از آن می‌پردازیم تا شما را با این ابزار مالی مهم و متداول آشنا کنیم.

حساب سپرده ارزی چیست؟

حساب ارزی، در واقع همان سپرده‌های کوتاه مدت، قرض‌الحسنه و جاری هستند که به جای ریال، برای افتتاح حساب یکی از ارزهای خارجی مورد تأیید بانک مرکزی را از متقاضی می‌گیرند. طبق اعلام بانک مرکزی امکان افتتاح حساب ارزی برای ارزهای یورو، پوند، دلار و درهم امارات امکان‌پذیر است.

صندوق سرمایه گذاری ارزی این موقعیت را برای شما سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که تمام دارایی نقدی و غیر نقدی خود را به ارز تبدیل و در شعب ارزی بانک، سرمایه‌گذاری کنید. پس افتتاح حساب ارزی، برای شمایی که به روش‌های سرمایه‌‌گذاری مثل خرید سکه و طلا، خرید ملک، ورود به حوزه بورس و ارز دیجیتال، دریافت وام بدون ضامن و… می‌اندیشید و به این حوزه علاقه دارید، می‌تواند خوشایند و مطلوب باشد.

در این نوع حساب، شما می‌توانید امکان سپرده‌گذاری و دریافت چندین ارز را برای خود فراهم کنید. به همین دلیل است که به سپرده ارزی، یک حساب بدون مرز می‌گویند.

سپرده ارزی حسابی است که برای محافظت از دارایی‌های ارزی و حفظ ارزش دارایی در مقابل نوسانات بازار ارز افتتاح می‌شود. به سپرده‌های مدت‌دار ارزی سود تعلق می‌گیرد که بانک‌ها مبلغی معادل ۰.۳ درصد از سود سپرده را به عنوان کارمزد سپرده ارزی دریافت کرده و مابقی سود حاصله را به صورت ارزی پرداخت می‌کنند. بانک‌ها علاوه بر جذب سرمایه‌های ریالی به جذب سرمایه‌های ارزی نیز پرداخته و خدمات مختلفی را به مشتریان ارائه می‌دهند.

در نتیجه، سپرده ارزی یک گزینه مهم برای حفظ دارایی‌ها و انجام تراکنش‌های بین‌المللی و تأمین امنیت مالی می‌تواند باشد.

انواع حساب‌های سپرده ارزی

صندوق سرمایه گذاری ارزی یکی از ابزارهای مالی مهم در سیستم بانکی هستند که امکان نگهداری دارایی‌های ارزی و بهره‌برداری از آن‌ها را به افراد و شرکت‌ها می‌دهند. انواع مختلفی از سپرده‌های ارزی وجود دارد که بر اساس نیازها و هدف‌های مشتریان متنوع شده‌اند. در این متن به توضیح انواع سپرده ارزی و ویژگی‌های آن‌ها پرداخته خواهد شد.

 1. سپرده‌های ارزی قرض‌الحسنه

سپرده‌های پس‌انداز ارزی: این نوع سپرده ارزی به منظور محافظت از دارایی نقدی افتتاح می‌شود. در این نوع سپرده، مشتری انتظار دریافت سود ندارد و سرمایه‌گذاری خود را در بانک نگه می‌دارد. این سپرده به صورت پس‌انداز ارزی عمل می‌کند و هر زمان که مشتری نیاز داشت، می‌تواند مبلغ سپرده را برداشت کند.

سپرده‌های جاری ارزی: در این نوع سپرده، مشتری دسته چکی ارزی در اختیار می‌گیرد و می‌تواند با استفاده از چک‌های ارزی خود عملیات بانکی مرتبط با ارز را انجام دهد.

 • سپرده‌های ارزی مدت دار

 در سپرده‌های ارزی مدت دار، سپرده‌گذاران با هدف دریافت سود و حفظ ارزش دارایی‌های خود اقدام به افتتاح می‌کنند. در این نوع سپرده، شرایط مدت سرمایه‌گذاری و نرخ سود مصوب بانک مشخص می‌شود. سپرده‌گذاران در طول مدت سرمایه‌گذاری قادر به برداشت وجه نیستند و در صورت نیاز به برداشت، سپرده با نرخ شکست مواجه می‌شود و مبلغی به عنوان غرامت از حساب فرد کسر خواهد شد.

به علاوه، صندوق سرمایه گذاری ارزی به عنوان یک ابزار مالی مفید برای تراکنش‌های بین‌المللی نیز عمل می‌کنند. مشتریان می‌توانند با افتتاح سپرده ارزی در بانک، امکان جابجایی وجه به صورت بدون مرز و بین‌المللی را داشته باشند و در عین حال از سود سپرده‌های خود بهره‌برداری کنند.

در نتیجه، انواع مختلف سپرده‌های ارزی افراد و شرکت‌ها را قادر به انتخاب گزینه‌ای مناسب بر اساس نیازها و اهداف خود می‌سازند و به آن‌ها امکان حفظ دارایی‌های ارزی و تراکنش‌های بین‌المللی را می‌دهند.

مزایا و معایب حساب ارزی

علی‌رغم مزایایی که دارد، حساب‌های ارزی دارای معایبی نیز هستند. قبل از اقدام به افتتاح یک حساب ارزی در بانک، مفید است مزایا و معایب این نوع حساب را دقیقاً در نظر بگیرید. این شناخت به شما کمک می‌کند تصمیم بهتری در مورد انتخاب این نوع حساب بگیرید.

مزایای صندوق سرمایه گذاری ارزی

مزایای صندوق سرمایه گذاری ارزی به صورت زیر است:

 1. تنوع ارزها

با افتتاح حساب ارزی، شما می‌توانید چندین نوع ارز مختلف را در حساب خود نگهداری کنید و از تبدیل دارایی‌های خود به ارزهای مختلف بهره‌مند شوید.

 • امنیت دارایی

 دارایی‌های شما در حساب ارزی به صورت کاملاً امن نگهداری می‌شوند و در معرض ریسک‌هایی مانند سرقت نیستند.

 • مقاومت در برابر تورم

 صندوق سرمایه گذاری ارزی به شما امکان می‌دهد دارایی‌هایتان را از تأثیر تورم محافظت کنید، زیرا دارایی‌های شما به ارزهای جهانی تبدیل می‌شوند.

 • تضمین اصل پول و سود

سپرده ارزی به شما تضمین می‌کند که سرمایه و سود شما حفظ می‌شود.

 • امکان صادرات

افتتاح حساب ارزی امکان صادرات را برای شما فراهم می‌کند، حتی در شرایط تحریم‌های اقتصادی.

 • انجام تراکنش‌های تجاری و شخصی

حساب ارزی به شما امکان انجام تراکنش‌های تجاری و شخصی را می‌دهد و از آن به عنوان یک ابزار مالی چندمنظوره می‌توان استفاده کرد.

معایب صندوق سرمایه گذاری ارزی

در ادامه به بررسی معایب صندوق سرمایه گذاری ارزی خواهیم پرداخت:

 1. کارمزد

برخی بانک‌ها برای ارائه خدمات در حوزه سپرده ارزی کارمزد‌های زیادی از مشتریان دریافت می‌کنند که ممکن است سرمایه شما را کاهش دهد یا به ضرر بیافتید.

 • کمبود نرخ سود

نرخ سود معمولاً در حساب‌های ارزی کمتر از حساب‌های ریالی است، بنابراین شما سود کمتری به دست می‌آورید.

 • تأثیر نوسانات ارزی

نوسانات در بازار جهانی و تغییرات در نرخ ارزها می‌تواند به طور مستقیم تأثیری بر دارایی‌های ارزی شما داشته باشد.

 • کارمزد تراکنش‌های بین‌المللی

برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی با حساب ارزی، ممکن است کارمزد‌های بالایی را بپردازید.

 • نیاز به دانش مالی

به عنوان سرمایه‌گذار در بازار ارزهای خارجی، شما نیاز به دانش و آگاهی کافی دارید تا بتوانید از این حساب بهره‌برداری موفقی داشته باشید.

در نهایت، برای افتتاح یا عدم افتتاح حساب ارزی، باید با دقت به مزایا و معایب آن نگاه کنید و تصمیم‌گیری متناسب با اهداف و نیازهای خود انجام دهید. همچنین، باید مطمئن شوید که شما از مزیت‌ها بهره‌مند می‌شوید و معایب را کاهش می‌دهید.

شرایط و مقررات افتتاح حساب سپرده ارزی

شرایط و مقررات افتتاح صندوق سرمایه گذاری ارزی به صورت زیر است:

سن قانونی

سن قانونی برای افتتاح حساب سپرده در بانک ۱۸ سال تمام است. در صورتی که متقاضی کمتر از ۱۸ سال باشد، حکم رشد او توسط دادگاه صالحه پذیرفته می‌شود.

حساب سپرده برای کودکان

مادر می‌تواند به نام فرزند صغیر خود حساب سپرده افتتاح نماید. حق برداشت از این حساب سپرده تا زمان رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام فقط با مادر است.

افتتاح حساب برای افراد بالای ۱۲ سال

افرادی که بالای ۱۲ سال دارند می‌توانند به نام خود حساب سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز افتتاح نمایند. حق برداشت از این حساب سپرده، منحصراً با دارنده آن است. دارندگان این حساب‌ها می‌توانند پس از رسیدن به سن ۱۵ سال از حساب سپرده خود برداشت نمایند.

نوع ارز مجاز

افتتاح حساب سپرده ارزی صرفاً به ارزهایی مورد قبول بانک ممکن است.

انواع اشخاص مجاز

افتتاح سپرده ارزی جهت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی امکان‌پذیر است؛ اما متقاضیان افتتاح حساب‌های ارزی بایستی واجد شرایط افتتاح حساب‌های ریالی نیز باشند.

افتتاح حساب مشترک

افتتاح سپرده ارزی به صورت مشترک نیز امکان‌پذیر است.

حداقل مبلغ جهت افتتاح حساب‌های ارزی

نوع حسابپس‌اندازکوتاه‌مدتبلند‌مدت
نوع ارز یورو۱۰۰ یورو۲۰۰ یورو۱۰۰۰ یورو
نوع ارز دلار۱۰۰ دلار۲۰۰ دلار۱۰۰۰ دلار
نوع ارز درهم۵۰۰ درهم۱۰۰۰ درهم۵۰۰۰ درهم

حداقل مبلغ مجاز به عنوان مانده حساب‌های ارزی

نوع حسابپس‌اندازکوتاه‌مدتبلند‌مدت
نوع ارز یورو۱۰۰ یورو۲۰۰ یورو۱۰۰۰ یورو
نوع ارز دلار۱۰۰ دلار۲۰۰ دلار۱۰۰۰ دلار
نوع ارز درهم۲۵۰ درهم۵۰۰ درهم۲۵۰۰ درهم

مدارک و مستندات مورد نیاز جهت افتتاح حساب

مدارک و مستندات مورد نیاز برای افتتاح حساب در صندوق سرمایه گذاری ارزی به صورت زیر است:

برای اشخاص حقیقی

 • اصل شناسنامه عکس‌دار و کارت ملی (در صورت حساب مشترک، شناسنامه و کارت ملی شرکا)
 • مدارک اشخاص حقیقی خارجی شامل: اصل و کپی گذرنامه، پروانه اقامت دائم یا موقت، دفترچه پناهندگی، کارت هویت و کارت خروجی (آمایش).
 • مدارک نماینده قانونی (ولی وصی، وکیل، قیم و غیره): علاوه بر مدارک فوق، تصویر مستند قانونی شامل شناسنامه ولی قیم‌نامه یا وکالت‌نامه معتبر
 • درخواست کتبی افتتاح حساب
 • تکمیل برگ قرارداد سپرده

برای اشخاص حقوقی

 • اصل شناسنامه و کارت ملی همه سپرده‌گذاران
 • اصل و کپی اساسنامه
 • اصل و کپی آگهی تأسیس
 • اصل و کپی روزنامه رسمی و آگهی آخرین تغییرات
 • اصل و کپی اولین صورت ‌جلسه هیئت مؤسس

بالاترین سود حساب ارزی

از جمله عوامل مهم در انتخاب یک حساب ارزی، نرخ سودی است که از حساب دریافت می‌کنید. در حال حاضر، بالاترین سود حساب ارزی مربوط به حساب درهمی بانک صادرات است. این حساب به شما امکان کسب یک نرخ سود ۵.۷۵ درصدی را در انواع حساب‌های یک‌ساله می‌دهد که از نظر نرخ سود، از سایر بانک‌ها بیشتر است.

پس از حساب درهمی بانک صادرات، بانک سینا و بانک ملی نیز نرخ سود ۵ درصدی را به حساب‌های دلاری ارائه می‌دهند. این نرخ‌ها از جمله بالاترین نرخ‌های سود در بازار حساب‌های ارزی محسوب می‌شوند؛ اما نرخ سود حساب‌های ارزی دیگر در بانک‌ها و مؤسسات مالی ممکن است محدود به مقادیری بین ۲ تا ۴ درصد باشد.

سقف برداشت از سپرده ارزی

با توجه به ماده ۱۱۴ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پول‌شویی، سقف برداشت از سپرده‌های ارزی توسط خود بانک مرکزی تعیین می‌شود. این سقف برداشت بر اساس فعالیت‌های مشتریان مشخص شده و در دوره‌های زمانی معینی مورد بازنگری قرار می‌گیرد. این برداشت‌ها با توجه به نیازها و شرایط اقتصادی کشور تعیین می‌شود.

همچنین، به منظور حفظ اعتبار حساب ارزی، لازم است حداقل مبلغی معین، مثلاً ۱۰۰ دلار، پس از هر عملیات برداشت از حساب در داخل حساب باقی بماند. این مقررات باعث می‌شود که حساب ارزی همواره دارای یک حداقل مانده باشد و مشتریان مجبور به حفظ این حداقل مانده در حساب خود باشند.

خلاصه‌ای از آنچه در مطلب حساب سپرده ارزی چیست گفته شد:

در این مطلب، به مفهوم و مزایا و معایب حساب سپرده ارزی پرداختیم. حساب سپرده ارزی یک ابزار مالی است که به افراد و شرکت‌ها امکان نگهداری ارزهای خارجی را در بانک‌ها فراهم می‌کند. مزایا این نوع حساب‌ها شامل تنوع ارزها، امنیت دارایی‌ها در برابر تورم، تضمین اصل پول و سود، امکان صادرات و امکان انجام تراکنش‌های تجاری و شخصی است.

از سوی دیگر، معایب آن شامل کارمزد‌های بالا، نرخ سود پایین‌تر نسبت به سایر حساب‌ها، تأثیر نوسانات ارزی بر دارایی‌ها و نیاز به دانش مالی برای مدیریت ارزهای خارجی است.

همچنین، در این مطلب به شرایط و مقررات افتتاح صندوق سرمایه گذاری ارزی، حداقل مبلغ جهت افتتاح حساب و مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب ارزی اشاره کردیم. در نهایت، نرخ سود بالاترین حساب ارزی و سقف برداشت از این حساب را نیز برای مخاطبان توضیح دادیم.

حساب سپرده ارزی به افراد و شرکت‌ها امکان دسترسی به ارزهای خارجی و مدیریت دارایی‌هایشان در بازار جهانی را فراهم می‌کند و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها