تتانکس

کدام شت کوین را بخریم؟ معرفی بهترین شت کوین های آینده دار و آماده انفجار

کدام شت کوین را بخریم؟ معرفی بهترین شت کوین های آینده دار و آماده انفجار

شت کوین هر عیب و ایرادی  هم که داشته باشد یک گزینه جذاب سرمایه گذاری برای بسیاری از کاربران است. با این همه نباید از خطراتی که خرید یک شت کوین دارد غافل هم شویم بالاخره هر چی نباشد این ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی دارند. خب، الان باید کدام شت کوین را بخریم؟ در ادامه مقاله به معرفی بهترین شت کوین های آینده دار و آماده انفجار پرداخته‌ایم.

شت کوین چیست؟

شت کوین در واقع یک پروژه ارز دیجیتال است که یا هیچ ارزشی دارند یا ارزش آن بسیار کم است و در واقع کاربرد خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است. بسیاری از این پروژه‌های بی در و پیکر در واکنش به موفقیت چشمگیر بیت کوین و کلاهبرداری از کاربرانی از همه چی بی خبر طراحی و روانه بازار می‌شوند.

با این همه باید قبول کرد که شت کوین های آینده دار و آماده انفجار برای کاربران با سرمایه کم بهترین گزینه برای خرید و سرمایه گذاری است. از این رو در آخر مقاله به معرفی بهترین شت کوین های آینده دار و آماده انفجار پرداخته شده است.

از آنجایی که شت کوین‌ها اغلب بدون نیت خیر توسعه یافته‌اند و قیمت آن‌ها ریشه در شک و تردید دارد، به تدریج با سرد شدن علاقه سرمایه گذاران نسبت به آن، قیمت آن‌ها به شدت سقوط خواهد کرد.

تشخیص و ردگیری شت کوین‌ها چنان کار سختی نیست زیرا که اغلب الگوی یکسانی را در پیش می‌گیرند. قیمت اغلب آن‌ها در آغاز کار کاملاً ثابت است و هر از گاهی بنا به دلایلی قیمت آن‌ها سر به فلک می‌کشد که گاهی تحت عنوان پامپ در نظر گرفته می‌شود.

در نتیجه سرمایه گذاران به منظور برداشت سود، اقدام به فروش گسترده دارایی خود می‌کنند که در نتیجه دامپ آن پروژه را در پی خواهد داشت. در همین رابطه بد نیست به مقاله پامپ و دامپ ارز دیجیتال مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: صندوق درآمد ثابت چیست و چرا نباید در آن سرمایه گذاری کرد؟

از کجا بفهمیم که کدام شت کوین را بخریم؟

برخی از شت کوین آینده دار و آماده انفجار هستند و برای شناسایی آن‌ها باید چند شاخص مهم را در نظر گرفت. فاکتورهایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌تواند میزان اعتبار و قدرت یک پروژه ارز دیجیتال را شناسایی کرد. به منظور بررسی هر چه بهتر یک ارز دیجیتال تازه فارغ از اینکه شت کوین است یا خیر باید سه فاکتور مهم زیر را در نظر داشته باشید.

تحلیل فاندامنتال شت کوین

اولین فاکتوری که باید در خصوص ارزهای دیجیتال و صد البته یک شت کوین در نظر داشته باشید، کاربردهای آن است. یک پروژه نیاز است که هدف و کاربردهای عملی اکوسیستم خود را کاملاً باز کند.

علاوه بر این اگر پروژه مورد نظر در شروع کار خود است، کاربردهایی که برای آن تشریح شده است باید در بدترین حالت ممکن نمونه‌های مشابهی داشته باشد و می‌توان بی خیال ایده‌های تازه و نوآورانه شد.

در حالت ایده آل هم به منظور توجیه وجود خود، یک پروژه جدید حال شت کوین باشد یا خیر، باید کاربردهای مشابه دیگر پروژه‌های ارز دیجیتال بهبود دهد یا بهتر که کاربردهای تازه‌ای به جامعه معرفی کند. این موضع یک فاکتور بسیار حیاتی برای بقا در یک محیط بسیار رقابتی دنیای ارزهای دیجیتال است.

حال، بهترین ابزار برای بررسی این اصول فاندامنتال، وایت پیپر آن پروژه است. همه ارزهای دیجیتال نه تنها به وایت پیپر نیاز دارند بلکه باید در تهیه و تدوین آن هم نهایت دقت را به خرج دهند و یک برنامه عملیاتی بسیار کامل، ساده و حاوی اطلاعات مهمی مانند موارد زیر را در اختیار عموم قرار دهند:

 • هدف از پروژه
 • معماری بلاکچین و مکانیسم‌های اجماع
 • نگاهی دقیق به اقتصاد توکنی سیستم‌های پاداش دهی و پروتکل‌های عرضه
 • یک نقشه راه واقع گرایانه با اهداف دست یافتنی

علاوه بر موارد بالا، یک پروژه ارز دیجیتال به منظور دادن دسترسی به کاربران در خصوص اطلاعات بالا و صد البته وایت پیپر، باید یک وب‌سایت مناسب و مشتمل بر تمامی اطلاعات لازم داشته باشد. البته در نظر داشته باششید که پروژه‌های شت کوین هم اغلب وب‌سایت‌های جامعی دارند.

تیم توسعه دهنده

گام بعدی در ارزیابی یک پروژه ارز دیجیتال به منظور تشخیص شت کوین بودن یا نبودن آن، زیر و رو کردن تیم توسعه دهنده است. برای دست یابی به اهدافی که در خصوص یک پروژه ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است باید یک تیم متخصص و با تجربه پشتکار باشد.

تیم توسعه دهنده بسیاری از شت کوین‌ها در خفا مشغول به کار هستند و هیچ کس از هویت واقعی آن اطلاع ندارد. البته پنهان بودن تیم توسعه دهنده را نمی‌توان به عنوان یک خط قرمز در نظر گرفت و مشخص نبودن آن دلیلی بر شت کوین بودن یک پروژه ارز دیجیتال باشد اما قطعاً شفاف سازی در خصوص تیم توسعه دهنده فاکتور بسیاری ارزشمندی خواهد بود.

راهکار این موضوع و کسب اطلاعات در مورد پروژه‌ای که تیم توسعه دهنده آن گمنام است، رجوع به شبکه‌های اجتماعی به ویژه ردیت (Reddit) است. شبکه اجتماعی ردیت برای ما ایرانی‌ها چندان آشنا نیست اما خب در این شبکه اجتماعی کاربران در خصوص پروژه‌های ارز دیجیتال پرسش و پاسخ‌هایی را مطرح می‌کنند و قطعاً می‌تواند به شما کمک کند.

شاید بتوان با استفاده از گشت و گذار خوب در شبکه‌های اجتماعی مدارکی دال بر دخالت تیم توسعه دهنده در دیگر پروژه‌های کلاهبرداری پیدا کرد. در هر صورت اگر تیم توسعه دهنده یک پروژه شامل چند نام آشنا و شناخته شده باشد، احتمال شت کوین بودن آن پروژه بسیار کم خواهد بود.

زیر و رو کردن اعداد و ارقام

دست آخر برای بررسی بهتر یک شت کوین باید اقتصاد توکنی (tokenomic) آن را زر و رو کرد. در همین رابطه موارد زیر به شما کمک خواهد کرد.

عرضه کوین: شت کوین‌ها اغلب در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال عرضه نامحدود یا سرسام آوری دارند که اغلب فاکتور بدی در نظر گرفته می‌شود. به طوری که یک شت کوین با ۱ کوادریلیون واحد عرضه در گردش به جد می‌توان گفت که شاید هرگز به عنوان یک ذخیره ارزش در نظر گرفته نشود.

ارزش بازار: از آنجایی عرضه بسیار زیاد اغلب شت کوین‌ها، ارزش بازار آن‌ها با حباب و تورم همراه است. از این رو حضور در ۱۰۰ پروژه برتر ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار ساده‌تر خواهد بود.

توزیع کوین: ارزهای دیجیتال با ارزش هزاران سرمایه گذار بزرگ و کوچک دارند. از ویژگی‌های اصلی شت کوین‌ها این است که حجم زیادی از کوین‌ها میان تعداد کمی از افراد توزیع می‌شوند. در اغلب اوقات، این افراد همان خالقان پروژه هستند و به این طریق به راحتی می‌توانند که موجبات پامپ و دامپ شت کوین را فراهم می‌کنند.

لیکوییدیتی یا نقدینگی: این فاکتور در سرمایه گذاری روی یک پروژه ارز دیجیتال بسیار مهم است زیرا تعیین کننده این است که شما آیا می‌توانید به راحتی دارایی خود را بفروشید یا خیر. به منظور بررسی لیکوییدیتی یک شت کوین می‌توانید حجم خرید و فروش آن را با دیگر پروژه‌های ارز دیجیتال مقایسه کنید.

چگونه یک شت کوین بد را شناسایی کنیم؟

همه شت کوین‌ها نشانه‌های بارزی دارند که در تشخیص یک شت کوین به شما کمک خواهد کرد و در ادامه به شاخص‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

توسعه دهنده‌های گمنام

توسعه دهنده‌های رمزارز در صورتی که برای عموم مردم شناخته شده باشند با کسب اعتماد از جامعه مردم می‌توانند اعتبار یک پروژه ارز دیجیتال تازه خلق شده را افزایش دهند. توسعه دهنده‌هایی که خود را به هر دلیلی پنهان کرده‌اند، جزء شک و تردید برای پروژه مورد نظر عایدی نخواهند داشت.

کاربردهای نامشخص

بلاکچین‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم به منظور ارتقای امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای با حذف قدرت‌های مرکزی و متمرکز و همچنین افزایش امنیت تراکنش‌ها خلق شده‌اند.  بیت کوین و اتریوم به دلیل کاربردهای گسترده‌ای که دارند توانسته‌اند خود را به عنوان یک ذخیره ارزش مطرح کنند. شیت کوین‌ها در اغلب اوقات فاقد کاربرد خاصی هستند و وجود دارند چون که می‌توانند.

سرمایه گذاران کم

عرف بر این است که ارزهای دیجیتال معتبر باید حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هولدر داشته باشند. اگر تعداد سرمایه گذاران اولیه یک پروژه از این تعداد کمتر باشد می‌توانند نشانه‌ای از نیات شوم توسعه دهنده‌های آن پروژه باشد. تعداد تراکنش‌های یک پروژه ارز دیجیتال معتبر باید به طور میانگین در هر دقیقه ۵ تا ۱۰ تراکنش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت سرمایه سرمایه گذاری در تتر (USDT) کدام است؟

خرید شیت کوین چه خطراتی دارد؟

خرید و سرمایه گذاری روی شت کوین‌ها علی‌رغم همه جذابیت‌هایی که دارد بدون شک با ریسک و خطراتی همراه است که می‌توانند تهدید کننده کل دارایی سرمایه گذار باشد در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

 • کاهش قابل توجه و ناگهانی قیمت شت کوین‌ها
 • سرمایه گذاری روی آن‌ها سودآور اما امنیت پایینی دارد و احتمال از دست رفتن سرمایه در برخی از پروژه‌های شت کوین بالا است.
 • امکان درگیر شدن در پروژه‌های پامپ و دامپ ارز دیجیتال زیاد است.
 • به دلیل سرمایه گذاران کم یا به عبارتی لیکوییدیتی و نقدینگی پایین به شدت در مقابل نوسان آسیب پذیر هستند.

چرا خرید شت کوین جذاب است؟

شت کوین‌های علی رغم همه نقاط تیره و تاری که درو آن‌ها را فرا گرفته است، جذابیت‌های زیادی به ویژه برای تازه واردان به دنیای ارزهای دیجیتال دارند. وقتی که بیت کوین به دلیل ارزش بازار بزرگ از تغییرات ناگهانی به دور است و حوصله برخی از سرمایه گذاران را سر می‌برد، شت کوین به دلیل نوسانان بیشتر می‌توانند جذابیت‌های خاص‌تری داشته باشند.

سودهای بیشتر

شت کوین‌ها با توجه به ارزش بازار کوچکی که دارند اغلب با افزایش‌های چند ده برابری قیمت مواجه می‌شوند. از این رو با مناسب بودن شرایط بازار، می‌توانند سودهای بیشتری را در مقایسه با ارزهای دیجیتال بزرگی مانند بیت کوین و اتریوم به سرمایه گذاران خود برسانند.

و شاید ریسک نسبتاً کم

اگر سرمایه گذار بتواند که یک شت کوین مناسب و بالقوه را در زمان مناسب بخرد، قطعاً ریسک سرمایه گذاری را تا درجه زیادی پایین خواهد آورد.

مقدار سرمایه گذاری کم

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بزرگ بازار مانند بیت کوین به سرمایه‌های زیادی نیاز دارد و اغلب با سرمایه کم نمی‌تواند سود زیادی کسب کرد و از این رو برای سرمایه گذاران خرد و تازه وارد اصلاً جذاب نیستند.

سرمایه گذاری در شت کوین‌هایی که تعداد صفرهای بعد از اعشار آن شاید دو جین باشد حتی به مقدار کم هم می‌تواند سود زیادی در پی داشته باشد.

آیا دوج کوین شت کوین است؟

هم بله و هم خیر! دوج کوین در آغاز به کار خود یک شت کوین بود زیرا کاربرد خاصی برای آن در نظر گرفته نشده بود و صرفاً بر مینای یک شوخی خلق شده بود.

با گذشت زمان و لطف اینفلوئنسرها و چهره‌های شناخته شده، سرمایه گذاران بزرگ و کوچک زیادی به آن روی آوردند و دوج کوین توانست که خود را به عنوان یک راهکار پرداخت بین‌المللی مطرح کنند و در حال حاضر توسط فروشگاه‌های زیادی در سرتاسر دنیا پذیرفته می‌شود.

معرفی بهترین شت کوین های آینده دار و آماده انفجار

با این اوصاف باید کدام شت کوین را بخریم؟ شت کوین‌ها هر چی که باشند در حال حاضر طرفداران سرسختی دارند و بسیاری از آن توانسته‌اند که برای خود نام و نشانی دست و پا کنند. در ادامه قصد داریم که به معرفی بهترین شت کوین های آینده دار و آماده انفجار بپردازیم.

سیف مون

سیفمون (SafeMoon) یک توکن امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است که در مارچ ۲۰۲۱ روانه بازار شد و محبوبیت زیادی هم جذب کرد. در حالی که این شت کوین هیچ گونه کاربرد عملی ندارد اما مدعی شده است که از نظر سرعت پیشرفت و توسعه، سریع‌ترین پروژه دنیای ارز دیجیتال است. از جالب‌تری ویژگی‌های سیف مون که کارمزد ۱۰ درصدی هر تراکنش خرید یا فروش است.

در وایت پیپر سیف مون سه عملکرد برای این اکوسیستم در نظر گرفته شده است.

 • بازگشت (Reflection)
 • جمع‌آوری نقدینگی (LP Acquisition)
 • سوزاندن (Burn)

یکی از بنیان‌گذاران این ارز دیجیتال جان کارونی است. او در حال حاضر مدیرعامل سیف مون است. مدیر ارشد مالی شرکت سیف مون فردی به نام توماس اسمیت است.

دوج ایلان مارس

دوج ایلان مارس (Dogelon Mars) یکی دیگر از شت کوین‌های خانواده میم کوین‌های خانواده دوج است که بر بستر بلاکچین اتریوم و پالیگان قرار گرفته است. این شت کوین بیشتر مسیر موفقیت ارزهای دیجیتالی مانند دوج کوین، شیبا اینو و فلوکی اینو را دنبال می‌کند.

این ارز دیجیتال و پلتفرم آن در سال ۲۰۲۱ ایجاد شد. توسعه دهندگان آن عنوان کرده بودند که این ارز دیجیتال در حقیقت یک فورک از دوج‌کوین خواهد بود. اما برخلاف دوج‌کوین، این شبکه به‌عنوان یک بلاک‌چین لایه اول حساب نمی‌شود، بلکه یک بلاک‌چین لایه دوم بر روی اتریوم است.

بی بی دوج کوین

بی بی دوج (Baby Doge) یکی دیگر از گزینه‌های ما در لیست بهترین شت کوین در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ است و بر اساس استراتژی ضد تورمی بودن خلق شده است به گونه‌ای که به مرور زمان کمیاب و کمیاب‌تر شود. همه سرمایه گذاران این شت کوین تنها با هولد کردن دارایی خود می‌توانند از ایردراپ‌های بی بی دوج لذت ببرند.

از طرفی هم دارندگان بی بی دوج ۵ درصد از کارمزد تراکنش‌های درون زنجیره‌ای این اکوسیستم را هم دریافت می‌کنند. در مقاله ای بیشتر در خصوص بهترین میم کوین برای سرمایه گذاری صحبت کرده ایم.

از آنجایی که هدف مؤسسان بیبی دوج این است که هولدرهای این ارز دیجیتال برای مدت طولانی‌تری آن را نگه دارند و شبکه هم فعال بماند. آن‌ها ۱۰ درصد کارمزد برای تراکنش فروش در نظر گرفتند، این طرح که با سیستم استیکینگ طراحی شده، برای سوددهی به هولدرها یکپارچه شده است؛ بنابراین به‌صورت خودکار تعداد بیشتری بیبی دوج به کیف پول هولدرها واریز می‌شود.

۵ درصد از این کارمزد هم بین هر دارنده بی بی دوج توزیع می‌شود. ۵ درصد دیگر نیز به دو قسمت مساوی تقسیم و یک بخش با بایننس کوین مبادله می‌شود، به‌عنوان استخر نقدینگی و ۲/۵ درصد دیگر نیز برای بیبی دوج باقی می‌ماند. استخر نقدینگی توکن‌ها را در دسترس نگه می‌دارد تا معامله‌گرها به‌راحتی بیبی دوج و بایننس کوین را به هم تبدیل کنند.

البته بی بی دوج اولین ارز دیجیتال نیست که کارمزد ۱۰ درصدی برای فروش رمزارز خود وضع می‌کند، سیف‌مون (SafeMoon) رمزارز دیگری است که برای کمک به حفظ ارزش توکن‌های خود این کار را انجام داده بود.

فلوکی اینو

فلوکی اینو هم یکی دیگر از ارزهای دیجیتال در لیست بهترین شت کوین های آینده دار برای خرید است. فلوکی اینو هم یک میم کوین از خانواده سگ‌های محبوب است. فلوکی اینو در واقع به دست طرفداران پر و پا قرص شیبا اینو خلق شد.

ارز دیجیتال فلوکی اینو هم روی بلاک چین اتریوم و هم روی اسمارت چین بایننس اجرا می‌شود. فلوکی اینو مدعی شده که قاتل شیبا اینو و دوج کوین است و می‌خواهد در جمع ۱۰ پروژه رمزارزی برتر بازار قرار گرفته و انقلابی در دنیای کریپتو ایجاد کند.

این شت کوین قصد دارد از جریان میم کوین فاصله بگیرد و به چیزی فراتر از آن تبدیل شود که امکاناتی مانند بازار بومی دارد. تعداد کل توکن‌های این شبکه ۱۰ هزار میلیارد واحد است که حدود ۳۰ درصد آنها در قرارداد هوشمند توکن سوزی قفل شده‌اند.

ساموید کوین

ساموید کوین (Samoyed Coin) یکی دیگر از ارزهای دیجیتال قرار گرفته در لیست بهترین شت کوین برای خرید و سرمایه گذاری است که روی بلاک‌چین سولانا (Solana) عمل می‌کند. هدف ساموید کوین ورود کاربران بیشتر به بازار ارز دیجیتال با استفاده از یک دارایی دیجیتالی با مضمون سرگرم‌کننده است.

از دیگر اهداف این پروژه می‌توان به آموزش سرمایه‌گذاران در بازار ارز دیجیتال، آشنایی بیشتر آن‌ها با کاربردهای متنوع ارزهای دیجیتال، ایجاد ارتباطات شخصی و کمک به دارندگان این شت کوین برای سودآوری بیشتر با هولد و ترید آن اشاره کرد. این کوین همچنین سرعت رشد قابل توجهی در سال گذشته داشته است.

آکیتا اینو

شت کوین آکیتا اینو (Akita Inu) یکی دیگر از بهترین شت کوین های آینده دار برای خرید و سرمایه گذرای در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ است. آکیتا اینو در واقع یک پروژه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. این شت کوین مانند شیبا اینو شروع ساده‌ای داشته و توسط گروهی از علاقه‌مندان به میم کوین‌ها توسعه داده شده است.

آکیتا اینو مدعی شده است که نیمی از عرضه توکن آن به ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و مابقی آن برای نقدینگی به حساب یونی سواپ ارسال شده است. یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه این است که در ادامه روند توسعه خود اکنون از قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای با بلاک‌چین آوالانچ (Avalanche) برخوردار است. آکیتا اینو رشد قابل توجهی داشته و به همین دلیل تعداد هواداران آن در حال افزایش است.

خلاصه‌ای آنچه در مورد شت کوین های آینده دار گفته شد:

 • شت کوین در واقع یک پروژه ارز دیجیتال است که یا هیچ ارزشی دارند یا ارزش آن بسیار کم است و در واقع کاربرد خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است.
 • فاکتورهای متعددی برای شناسایی یک شت کوین مناسب برای خرید وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها تیم توسعه دهنده، کاربردها و وایت پیپر آن است.
 • فلوکی اینو، آکیتااینو، ساموید کوین، سیفمون و بی بی دوج از بهترین شت کوین های آینده دار برای سرمایه گذرای هستند.
 • سرمایه گذاری در شت کوین های آینده دار به دلیل سودهای زیادی که می‌توانند داشته باشند همیشه جذاب بوده اما اگر نقطه مناسب ورود نکنید قطعاً سرمایه شما ریسم زیادی متحمل خواهد شد.
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
میم کوین چیست؟ لیست بهترین میم کوین های آینده دار سال 2022 و آماده انفجار - تتانکس بلاگ
11 ماه قبل

[…] […]