تتانکس

آموزش جامع وب سایت کوین مارکت کپ

۰ تا ۱۰۰ آموزش استفاده از کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) با معرفی تمامی بخش های آن

وب سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) یکی از کامل‌ترین پلتفرم‌های موجود در حوزه ارز دیجیتال است. تریدر‌ها و سرمایه گذاران با ثبت نام در کوین مارکت کپ می‌توانند تغییرات قیمتی رمزارزها، تحلیل فاندمنتال و تکنیکال، اطلاعات مربوط به صرافی‌ها و بسیاری دیگر را پس از ورود به کوین مارکت کپ مشاهده کنند. در ادامه این مطلب به آموزش جامع وب سایت کوین مارکت کپ خواهیم پرداخت.

وب سایت کوین مارکت کپ چیست؟

کوین مارکت کپ یکی از بزرگ‌ترین وب سایت‌های ارز دیجیتال برای کسب اطلاعات درباره رمزارز‌ها و آشنایی با آن‌ها است. کوین مارکت کپ رمزارز‌های برتر را همراه با قیمت و تاریخچه قیمت را فراهم می‌کند. این وب سایت یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های ارز دیجیتال است که قیمت رمزارز‌ها و تغییرات آن‌ها را دقیقه به دقیقه ثبت می‌کند.

وب سایت کوین مارکت کپ در سال ۲۰۱۳ توسط برندن چز (Brandon Chez) راه اندازی شد و بلافاصله به یکی بزرگ‌ترین و قابل‌اعتمادترین پلتفرم‌های ارز دیجیتال تبدیل شد. در ادامه قصد داریم به طور مفصل در مورد وب سایت کوین مارکت کپ و کارایی‌های آن برای تریدر‌های ارز دیجیتال صحبت کنیم.

اطلعات بازار جهانی در کوین مارکت کپ

آشنایی با نحوه کارکرد متریک یا معیار گلوبال مارکت (Global Market) یکی از اولین مواردی است که خوانندگان این وب سایت باید با آن آشنا شوند. کاربران به محض ورود به سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap)، متریک‌های گلوبال را در بالای صفحه اصلی خواهند دید.

متریک گلوبال مارکت

این متریک اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، از جمله:

 • تعداد کل ارز‌های دیجیتال لیست شده در کوین مارکت کپ
 • تعداد کل بازارها. کاربران با کلیک روی هر بازار می‌توانند رتبه آن‌ها را نیز مشاهده کنند.
 • ارزش بازار ارز‌های دیجیتال جهانی را نیز می‌توان از این معیار مشاهده کرد. کاربران از طریق ارزش بازار رمزارز‌ها می‌توانند مقدار سرمایه در گردش هر دارایی را ارزیابی کنند.
 • حجم معاملات انجام شده تمام ارز‌های دیجیتال فهرست شده در صرافی‌های مختلف در طول ۲۴ ساعت اخیر.
 • در این متریک حتی می‌توان دامنینس بیت کوین (Bitcoin Dominance) را نیز مشاهده کرد. دامنینس بیت کوین به ارزش بازار بیت کوین اشاره دارد. به عنوان نمونه، اگر ارزش بازار بیت کوین کاهش یابد به این معنی است که سرمایه گذاران بیشتر به سمت سایر رمزارز‌های بازار روی آورده‌اند.

اطلاعات هر ارز دیجیتال در کوین مارکت کپ

کاربران با استفاده از گزینه کوین‌ها می‌توانند اطلاعات و جزئیات مختلف هر کوین و رمزارز را مشاهده کنند. برخی از اطلاعاتی که می‌توان برای هر کوین مشاهده کرد، عبارت است از:

 • ارزش بازار
 • حجم معاملات
 • قیمت رمزارز به دلار، بیت کوین و گاهی حتی به اتر (ETH)
 • کل عرضه، حداکثر عرضه و عرضه در گردش
 • داده‌های نمودارها
متریک دقیق کوین‌های مختلف بازار

وب سایت کوین مارکت کپ با صرافی‌های بزرگ جهان در تعامل است و به همین دلیل به طور مداوم اطلاعات جدید و دقیقی از رمزارز‌های مختلف جهان ارائه می‌دهد.

در کوین مارکت کپ می‌توانید درباره تمام رمزارزهای جهان تحقیق کنید.

اگرچه تمام ارز‌های دیجیتال موجود در بازار، در این پلتفرم لیست نشده‌اند اما تا کنون هزاران دارایی ارز دیجیتال در کوین مارکت کپ لیست شده است. کاربران با زدن روی هر توکن یا کوین می‌توانند جزئیات دقیق مربوط به هر کدام را مشاهده کنند.

تحقیق درباره رمزارزهای جهان

نمودار‌های کامل و دقیق

داده‌هایی که نمودار‌ها در اختیار تریدر‌ها قرار می‌دهند اغلب کاربرد زیادی دارند. این نمودار‌ها نه تنها تصویر کلی از داده‌ها ارائه می‌دهند، بلکه به تریدرها اجازه می‌دهند به طور دقیق وضعیت فعلی و تاریخچه قیمت‌ها را ارزیابی کنند. برای ارزیابی نمودار‌ها در وب سایت کوین مارکت کپ، وارد صفحه مخصوص هر رمزارز شده و صفحه را پایین بکشید.

به علاوه، کاربران هنگام استفاده از نمودار‌ها می‌توانند کارهای زیر را نیز انجام دهند:

 • تغییر داده‌های مختلف. به عنوان نمونه کاربران می‌توانند دوره زمانی را از ۱ روز تا ۱ سال انتخاب کنند.
 • بسته به رمزارز مد نظر می‌توان قیمت آن را در دلار، بیت کوین و اتر مشاهده کرد.
 • می‌توان ارزش بازار را در حجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر شامل کرد یا حتی نکرد.
 • مشاهده نمودار خط دار (Linear) و لگاریتمی (Log). نمودار‌های خط دار برای کاربران مبتدی هم مناسب هستند اما خواندن نمودار‌های لگاریتمی پیچیده‌تر است و در نتیجه این نمودار‌ها اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری هم ارائه می‌دهند.

لینک‌های سودمند برای هر رمزارز

تریدرها هنگامی که وارد صفحه یک رمزارز می‌شوند می‌توانند از لینک‌های سودمندی که کوین مارکت کپ فراهم کرده، استفاده کنند، از جمله:

 • وب سایت‌های رسمی رمزارزها
 • بهترین مرورگر‌های بلاکچین موجود
 • وایت پیپر‌ها (Whitepapers)
 • جامعه‌های هر رمزارز مانند تلگرام، دیسکورد (Discord) و …
 • اطلاعات و داده‌های تکنیکال
 • اینکه رمزارز مد نظر کوین است یا توکن
 • آیا رمزارز مد نظر قابل استخراج است یا نه
لینک‌های سودمند برای هر رمزارز

بهترین صرافی‌های جهان از نظر حجم معاملات

لیکوئیدیتی یا نقدینگی (Liquidity)، یکی از مفاهیم بسیار مهم در حوزه ارز‌های دیجیتال است. هر چه نقدینگی یک صرافی بیشتر باشد، خرید یا فروش ارز‌های دیجیتال مختلف ساده‌تر خواهد بود. کاربران وب سایت کوین مارکت کپ می‌توانند ۱۰۰ صرافی ارز دیجیتال برتر از نظر حجم معاملات را مشاهده کنند.

برای دسترسی به این صفحه، پس از ورود به صفحه اصلی روی گزینه «Exchanges» زده و سپس روی گزینه «Cryptocurrencies» بزنید.

صفحه صرافی ها

اطلاعات مختلف صرافی‌ها

پس از مشاهده فهرست صرافی‌های مختلف، می‌توانید با زدن روی هر کدام از آن‌ها اطلاعت بیشتری راجع به هر کدام از صرافی‌های مد نظر خود را بررسی کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • وب سایت رسمی صرافی
 • پشتیبانی
 • صفحات رسانه‌های اجتماعی
اطلاعات مختلف صرافی‌ها

بستر‌های معتبر برای خرید رمزارز‌ها را پیدا کرد.

تریدرهایی که بستر مناسبی برای خرید رمزارز‌های خود پیدا نکرده‌اند می‌توانند از طریق وب سایت کوین مارکت کپ با صرافی‌های معتبر و قابل اعتماد برای خرید آن‌ها آشنا شوند. اگرچه از این سرویس کوین مارکت کپ کمتر استفاده می‌شود اما باز هم در شرایط خاصی می‌تواند مفید واقع شود.

بستر‌های معتبر برای خرید رمزارز‌ه

برای پیدا کردن صرافی‌های معتبر خرید رمزارزهای مختلف مراحل زیر را دنبال کنید:

 • رمزارز مد نظر خود را در کوین مارکت کپ پیدا کنید.
 • روی گزینه بازار (Market) بزنید تا فهرست صرافی‌های مختلف برای شما باز شود.
 • میزان هزینه کارمزد و نقدینگی صرافی‌ها را بررسی و هر کدام که برای شما مناسب‌تر بود را انتخاب کنید.

با این حال، باز هم کار از محکم کاری عیب نمی‌کند و لازم است قبل از استفاده از صرافی‌ها، در مورد اعتبار آن‌ها بیشتر تحقیق کنید.

بستری قابل اعتماد و ایمن است.

حوزه ارز‌های دیجیتال سرشار از فیشینگ و کلاهبرداران مختلف است که سعی دارند با ارائه وب سایت‌ها، کیف پول‌ها و … از کاربران بی‌تجربه سوءاستفاده کنند. سرمایه گذاران این حوزه نیاز شدیدی به پلتفرم‌های معتبر دارند که بتوان آدرس درست صرافی‌ها را از آن‌ها پیدا کرد.

وب سایت کوین مارکت کپ پلتفرمی بسیار ایمن است که تا کنون هک نشده است و از این رو از امنیت بالایی برخوردار است. تریدرها می‌توانند لینک سایت‌ها و صرافی‌هایی که زیاد با آن‌ها سروکار دارند را از کوین مارکت کپ پیدا کرده و ذخیره کنند.

 واچ لیست مناسب خود را ایجاد کنید.

کاربران در کوین مارکت کپ می‌توانند واچ لیست (Watchlist) یا حتی حساب کاربری خود را ایجاد کنند. واچ لیست یا فهرست تحت نظر به کاربران اجازه می‌دهد رمزارز‌های مورد علاقه خود را علامت‌گذاری کنند و از این طریق دسترسی راحت‌تری به رمزارز‌های پرکاربرد خود خواهند داشت.

واچ لیست کوین مارکت کپ

برای اضافه کردن رمزارز‌ها به واچ لیست، وارد داشبورد رمزارز شده و روی گزینه ستاره به نام «Watch» بزنید.

فهرست سودآور ترین رمزارزهای بازار

وب سایت کوین مارکت کپ بزرگ‌ترین بازندگان و برندگان بازار بر اساس پرایس اکشن را به کاربران خود اعلام می‌کند. این پلتفرم فهرستی از رمزارز‌هایی که بیشترین میزان افزایش و کاهش را در طول روز داشته‌اند به کاربران نشان می‌دهد.

تبدیل قیمت رمزارزها به دیگر ارزها

وب سایت کوین مارکت کپ یک ابزار تبدیل (Conversion Tool) در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از طریق آن می‌توان قیمت یک دارایی را به رمزارز‌های دیگر یا سایر ارز‌های فیات مشاهده کرد.

تبدیل قیمت رمزارز ها در کوین مارکت کپ

آگاهی از رویدادهای پیش رو بلاکچین و ارز‌های دیجیتال

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در برخی رویداد‌های مربوط به بلاکچین و ارز‌های دیجیتال شرکت کنند، می‌توانند از طریق وب سایت کوین مارکت کپ از مکان و تاریخ برگزاری آن‌ها اطلاع یابند.

رویدادهای کوین مارکت کپ

تاریخچه اطلاعات و داده‌ها در کوین مارکت کپ

تریدرها می‌توانند از طریق تاریخچه داده‌ها که کوین مارکت کپ ارائه می‌دهد، استراتژی‌های تریدینگ خود را بک تست (Backtest) کنند یا حتی تاریخچه ترند‌ها را ارزیابی کرد.

پیدا کردن تاریخچه اطلاعات معتبر بازار ممکن است دشوار و حتی گران باشد. خوشبختانه کوین مارکت کپ یکی از معتبرترین و ایمن‌ترین وب سایت‌ها است که این داده‌ها را به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند تاریخچه قیمت، حجم بازار و حتی ارزش بازار ارز‌های دیجیتال را در دوره‌های مختلف بررسی کنند.

تاریخچه اطلاعات و داده‌ها

تاریخچه اسنپ شات‌ها

تاریخچه اسنپ شات‌ها (Snapshots) یکی از خدمات منحصر به فرد این وب سایت است. اسنپ شات‌ها دید کلی از بازار یک ارز دیجیتال در یک دوره خاص به ما می‌دهند. به عنوان نمونه، کاربر می‌تواند تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۶ را انتخاب کرده و قیمت و ارزش بازار ارز دیجیتال مد نظر در آن تاریخ را مشاهده کند.

اسنپ شات ها در کوین مارکت کپ

برای دسترسی به تاریخچه اسنپ شات‌ها در بالای صفحه گزینه «Tools» را پیدا و انتخاب کنید و سپس روی گزینه «Historical Snapshots» بزنید. این تاریخچه از تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۳ تا الان در دسترس است.

رابط برنامه نویسی اپلیکیشن کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ رابط برنامه نویسی اپلیکیشن بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، راهنماهای زیادی هم در این اپلیکیشن وجود دارد که به کاربران نشان می‌دهد که چگونه از این وب سایت استفاده کنند. برای دسترسی به رابط کاربری اپلیکیشن، پس از ورود به سایت کوین مارکت کپ صفحه را به سمت پایین بکشید و روی گزینه «Crypto API» آن در پایین صفحه بزنید.

رابط برنامه نویسی اپلیکیشن کوین مارکت کپ

بلاگ کوین مارکت کپ

وب سایت کوین مارکت کپ همچنین یک بلاگ دارد که در آن پلتفرم‌ها و ارز‌های دیجیتال مختلف را معرفی می‌کند. کاربران می‌توانند با استفاده از گزینه بلاگ (Blog) در بالای صفحه اصلی، به آن دسترسی پیدا کنند.

بلاگ کوین مارکت کپ

بلاگ کوین مارکت کپ به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود از جمله تحلیل‌ها (Analysis)، مصاحبه‌ها (Interviews)، آموزشی (Education)، محصولات جدید (Product Announcements) و … .

وب سایت‌های مشابه کوین مارکت کپ

در حال حاضر، وب سایت‌های معروف زیادی مشابه کوین مارکت کپ وجود دارند که کاربران می‌توانند از آن‌ها هم استفاده کنند. برخی از معتبرین‌ترین جایگزین‌ها برای کوین مارکت کپ عبارت‌اند از:

وب سایت آن چین اف ایکس

وب سایت آن چین اف ایکس (OnchainFX) یکی از وب سایت‌های جایگزین برای کوین مارکت کپ است. در این وب سایت می‌توانید جزئیات مربوط به تقریباً تمام ارز‌های دیجیتال جهان را بررسی کنید و در عین حال از برخی معیار‌های دیگر نیز بهره ببرید:

 • تاریخ انتشار یک رمزارز
 • نرخ بازگشت سرمایه در سال
 • سرمایه مورد انتظار یک رمزارز برای سال ۲۰۵۰
 • شاخص‌های مخصوص برای ۱۰ ارز برتر بازار
 • فهرست تمام رمزارز‌ها از جمله میم کوین‌هایی مانند دوج کوین
وب سایت جایگزین کوین مارکت کپ

وب سایت کوین چکاپ

وب سایت کوین چکاپ (Coincheckup) هم یکی دیگر از پلتفرم‌های جایگزین برای کوین مارکت کپ است. این وب سایت علاوه بر جزئیات مربوط به رمزارزها، شاخص‌های متداول بازار به همراه تحلیل فاندمنتال و سایر رتبه‌های بازار را هم به کاربران خود نشان می‌دهد.

وب سایت جایگزین کوین مارکت کپ

کاربران وب سایت کوین چکاپ می‌توانند در قسمت «Analysis»، داده‌ها و تحلیل‌های مختلف بازار را مشاهده کنند. این وب سایت همچنین به عرضه اولیه سکه (ICO) رمزارز‌های مختلف بازار نیز پرداخته و اطلاعات زیادی درباره آن‌ها فراهم می‌کند.

خلاصه آنچه در مطلب آموزش جامع کوین مارکت کپ گفته شد:

کمتر کسی در بازار ارز‌های دیجیتال پیدا می‌شود که با وب سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) آشنا نباشد اما کوین مارکت کپ چیست و چه کاربردی برای تریدر‌ها دارد؟ وب سایت کوین مارکت کپ در سال ۲۰۱۳ توسط برندن چز توسعه و راه اندازی شد که بستری برای تحقیق و کسب اطلاعات درباره ارز‌های دیجیتال بازار است.

در این مطلب به آموزش کوین مارکت کپ و بخش‌های مختلف آن پرداخته‌ایم. کاربران پس از ثبت نام در کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) می‌توانند با استفاده از مطالبی که در این مطلب اشاره شد، استفاده بهتری از این وب سایت داشته باشند.

با این حال، کوین مارکت کپ تنها به ارائه تاریخچه قیمت‌ها یا جزئیات مختلف صرافی‌ها نمی‌پردازد و یک بلاگ مجزا هم دارد که در آن به معرفی ارز‌های دیجیتال و پروژه‌های مختلف می‌پردازد.

سوالات متداول
 • کوین مارکت کپ چیست؟

  وب سایت کوین مارکت کپ یک پلتفرم مخصوص ارز دیجیتال است که در آن کاربران می‌توانند اطلاعات زیادی درباره ارزهای دیجیتال، صرافی‌ها، نمودارها و ... به دست آورند.
 • بلاگ کوین مارکت کپ چیست؟

  در بلاگ کوین مارکت کپ به معرفی ارزهای جدید، پلتفرم‌ها و پروژه‌های مختلف پرداخته می‌شود. این بلاگ به بخش‌های مختلفی از جمله تحلیل‌ها (Analysis)، مصاحبه‌ها (Interviews)، آموزشی (Education)، محصولات جدید (Product Announcements) و ... تقسیم می‌شود.
 • از چه وب سایت‌هایی می‌توانم به جای کوین مارکت کپ استفاده کنم؟

  سرمایه گذارانی که به دنبال وب سایت‌هایی مشابه کوین مارکت کپ می‌گردند، می‌توانند نگاهی هم به دو وب سایت آن چین اف ایکس و کوین چکاپ بیندازند.
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها