تتانکس

بهترین ارزهای آینده دار متاورس برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳ کدامند؟

بهترین ارزهای آینده دار متاورس برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳ کدامند؟

ارزهای دیجیتال زیادی در دنیای متاورس قد علم کرده‌اند و تعدادی از آن‌ها توانسته‌اند که نام و نشانی برای خود در کنند. انتخاب ارزهای آینده دار متاورس برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و یا بلند مدت بدون شک با چالش‌هایی مواجه است. در این مقاله سعی شده است که بهترین ارزهای دیجیتال متاورس معرفی شوند.

لیست بهترین ارزهای آینده دار متاورس

 • سندباکس
 • اکسی اینفینیتی
 • دیسنترالند
 • گالا
 • سنسویوم گلکسی
 • متاهیرو
 • سومنیوم اسپیس
 • استار اطلس
 • بلاکتوپیا

در ادامه به معرفی بیشتر تک تک این ارزهای متاورسی پرداخته شده است.

سندباکس از بهترین ارزهای آینده دار متاورس

سندباکس بدون شک یکی از شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های دنیای متاورس است و در این چند سال توانسته است که توجهات زیادی را از چهره‌ها و شرکت‌های بزرگ و شناخته شده به خود جلب کند. اکوسیستم سندباکس متشکل از تعداد سرسام آوری توکن غیرمثلی (NFT) در قالب پوشیدنی و قطعه‌های زمین است.

سندباکس یک بازی مبتنی بر تجربه کاربری است و هیچ محدودیتی پیش روی کاربران قرار نداده است و تنها محدودیت آن قوه تخیل خود کاربران است. تقریباً انجام هر کاری در دنیای متاورس سندباکس ممکن است از مسابقات ماشین تا بازی‌های کارتی.

بهترین ارزهای آینده دار متاورس برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳ کدامند؟

این موضوع باعث می‌شود که بازی سندباکس ارزش تکرار بالایی داشته باشد و همین موضوع دلیل محکمی برای کاربر برای خرید توکن سند (SAND) در بلند مدت است.

سندباکس تمامی ابزارهای لازم برای ساخت و ساز را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که خود کاربران و اقداماتشان محرکی برای اقتصاد این بازی باشد. کاربران این دنیای مجازی می‌توانند هر چیزی که دلشان می‌خواهد را بسازند از ساختمان گرفته تا انواع پوشیدنی‌ها و از این رو کاربر با بی نهایت احتمال مواجه خواهد بود.

پاداش‌هایی که در داخل بازی سندباکس در نظر گرفته شده است، باعث می‌شود که این پلتفرم انتخاب اول بسیاری از کاربران باشد. آن‌ها می‌توانند دست ساخته‌های خود را در بازارهایی خاص بفروشند و در عوض پول فیات به دست آورند.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند جاذبه‌هایی که خود آن‌ها را خلق کرده‌اند را به نمایش عموم بگذارند و از طریق دریافت ورودی کسب درآمد داشته باشند و یا اینکه المان‌های کسب درآمد از طریق بازی را به بازی‌های کوچکی که خود داخل پلتفرم طراحی و خلق کرده‌اند، اضافه کنند.

بهترین ارزهای آینده دار متاورس برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳ کدامند؟

در کل سندباکس به عنوان یکی از بهترین ارزهای آینده دار متاورس، پلتفرمی بیشتر از یک بازی معمولی است. در این دنیا قادر به خلق هر چیزی که بخواهید هستید. در آن واحد به تعداد سرسام آوری از توکن‌های غیرمثلی دسترسی دارید.

دیسنترالند، بزرگ‌ترین دنیای مجازی متاورس

دیسنترالند (Decentraland) را می‌توان بزرگ‌ترین رقیب پلتفرم سندباکس به شمار آورد. از طرفی مدل این دو بسیار شبیه هم است و از طرفی هم دیسنترالند یک دنیای مجازی مبتنی بر توکن غیرمثلی (NFT) را در اختیار کاربران به منظور کاوش قرار می‌دهد.

دیسنترالند، بزرگ‌ترین دنیای مجازی متاورس

اکوسیستم دیسنترالند بستری برای بیش از ۱۰۰ هزار توکن غیرمثلی است که در قالب پوشیدنی‌ها و قطعه‌های زمین وجود دارند. کاربران می‌توانند اقدام به خرید زمین و تجربه این دنیا به مانند دنیای سندباکس کنند.

به زبان ساده در این دنیا یا بهتر بگوییم بازی می‌توانید به خرید و فروش املاک و مستغلات بپردازید. در بستر بازی تعدادی قطعه زمین گنجانده شده است که با استفاده از توکن بومی پروژه یعنی توکن  لند (LAND) شناسنامه دار شده است. برای خرید و فروش این زمین‌ها باید از طریق ارز دیجیتال دیسنترالند یعنی مانا (MANA) اقدام به خرید توکن لند کنید.

توکن مانا  بر پایه بلاکچین اتریوم (ERC20) است که کاربران برای خرید زمین و همچنین به منظور پرداخت هزینه خدمات دریافتی خود در دنیای مجازی از آن استفاده می‌کنند. توکن‌های مانا بلافاصله بعد از اینکه برای خرید زمین یا همان لند مورد استفاده قرار گرفتند، طی یک فرایند خودکار سوزانده می‌شوند و به این ترتیب هر چه میزان استفاده از این توکن بیشتر شود، از مقدار آن کاسته خواهد شد.

از طرفی هم اگر تقاضا برای خرید لند در دیسنترالند افزایش یابد، میزان تقاضا برای مانا نیز افزایش خواهد یافت. از این رو قاعدتاً افزایش تقاضا نیز در صورتی که با کاهش عرضه مواجه شود، منجر به افزایش قیمت خواهد شد و این می‌تواند برای سرمایه گذاران توکن مانا بسیار دلچسب باشد.

دیسنترالند، بزرگ‌ترین دنیای مجازی متاورس

میزان کل قابل عرضه توکن مانا محدود به ۲/۸ میلیارد واحد است که در فرایند خریداری ارزهای لند بیش از ۶۰۰ میلیون توکن آن سوزانده و در نتیجه از مقدار آن کاسته شده است. در مدت عرضه اولیه کوین توکن مانا  (ICO) در سال ۲۰۱۷، مجموعاً ۴۰ درصد از آن به فروش رفت.

همچنین ۲۰ درصد از این عرضه به جامعه آن اختصاص دارد و ۲۰ درصد دیگر متعلق به تیم توسعه و دیگر عوامل اولیه است و در نهایت ۲۰ درصد باقی مانده نیز در پلتفرم دیسنترالند ذخیره شده است.

اکسی اینفینیتی

اگر تنها مدت کوتاهی هم از حضور شما در دنیای ارزهای دیجیتال گذشته باشد باز هم حتماً نام اکسی اینفینیتی به گوشتان خورده است. اکسی اینفینیتی به عنوان یکی از ارزهای آینده دار متاورس یک بازی مبتنی بر بلاکچین است.

اکسی اینفینیتی

این بازی از کاراکترهای دوست داشتنی به شکل حیوانات مختلف پر شده است و هر کاربری بتواند آن‌ها پیدا کند با توجه به کاربردهایی که از جمله در بازی‌ها دارند قطعاً فرصت‌های کسب درآمدی خوبی خواهد داشت و بسیاری آن را به عنوان حتی یک شغل تمام وقت انتخاب کرده‌اند.

در هسته مرکزی این بازی مبتنی بر بلاکچین اتریوم، توکن‌های بومی اکسی اینفینیتی یعنی اکسی (AXS) و  اسموث لاو پوشن (SLP) قرار دارند. هر یک از ای دو توکن هدف‌های مشخصی داخل این پلتفرم دارند. اکسی به عنوان توکن حاکمیتی نقش ایفا می‌کند. آن دسته از کاربرانی که دارای توکن اکسی هستند در برنامه‌های توسعه‌ای آتی شبکه حق رای خواهند داشت.

اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی در این چند سال همیشه از باارزش‌ترین پروژه‌های دنیای متاورس بود است. توکن اسموث لاو پوشن (SLP) را می‌توان از طریق گشت و گذار و صد البته شرکت در نبردها به دست آورد. البته کاربرد مهم‌تر این توکن این است که می‌توان از آن در زاد و ولد اکسی‌ها استفاده کرد. با افزایش محبوبیت این بازی، قیمت اکسی‌ها هم با توجه به افزایش تقاضا سیر صعودی به خود خواهد گرفت.

گالا از ارزهای آینده دار متاورس

بنیان‌گذار و مؤسس ارز دیجیتال گالا فردی به نام اریک شیرمیر (Eric Schiermeyer) است که در سال ۲۰۱۹ این پروژه را راه‌اندازی کرد.

گالا از ارزهای آینده دار متاورس

ارز دیجیتال گالا (Gala) در واقع یک پلتفرم بازی مبتنی بر بلاک‌چین است که سعی در بهره‌برداری بهینه از توکن‌های غیرمثلی به منظور ایجاد فضایی برای تبادل آزادانه کاربران با یکدیگر است. گالا میزبان تعداد زیادی بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین است که هدف اصلی آنها برقراری ارتباط اجتماعی میان بازیکنان است.

در حال حاضر بازی‌های در دسترس در پلتفرم گالا عبارت‌اند از میرانداس (Mirandus)، اسپایدر تانک (Spider Tank)،  تاون استار (Town Star)، فورتیفاید (Fortified) و اکو اف امپایر (Echoes of Empire).

 • تاون استار: در حال حاضر نسخه بتای این بازی ساخته و منتشر شده است. تاون استار یک بازی شهرک‌سازی است که امکان رقابت و کسب توکن‌های غیرمثلی (NFT) را برای تمام بازیکنان در سراسر جهان فراهم می‌کند.
 • میراندوس: در این بازی ماجراجویی، بازیکنان در مکان‌های مختلف به مبارزه با هیولاها پرداخته و زمین خود را برای کسب درآمد می‌سازند.
 • اسپایدر تانک: این بازی یک نبرد چند نفره است که بازیکنان با استفاده از تانک‌های عنکبوتی و سلاح‌های جنگی خود، به مبارزه با یکدیگر می‌پردازند.
 • فورتیفاید: در این بازی که یک بازی دو به دو است بازیکنان می‌توانند در نقشه‌ها و زمین‌های مختلف، با استفاده از تانک‌های خود که مجهز به قابلیت‌های گوناگونی هستند به نبرد با تیم رقیب بپردازند.
 • اکوس آف امپایر: یک بازی استراتژی علمی – تخیلی است که بازیکنان باید منابع کمیاب پخش شده در دنیای این بازی را با مبارزه با یکدیگر به دست آورند.

یکی از نکات مهم در مورد پروژه‌های بلاکچینی پلتفرم گالا میزان اختیار و مالکیتی است که به بازیکنان داده می‌شود. این اختیار و مالکیت با استفاده از توکن بومی این شبکه یعنی گالا ممکن می‌شود. این توکن در سرتاسر پلتفرم برای انجام کارهای مانند حکمرانی، پاداش و دادن انگیزه به نودها استفاده می‌شود.

گالا از ارزهای آینده دار متاورس

ارز دیجیتال گالا همچنین به منظور خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال، توکن‌های غیرمثلی از طریق فروشگاه‌ها و بازارهای اختصاصی بازیکنان استفاده می‌شود. بازیکنان در پلتفرم قلاب مانند سایر پلتفرم‌های شناخته شده قادر هستند که آواتارهای خود را خلق و کاملاً شخصی سازی کنند.

ارز بومی پلتفرم گالا نام دارد. این توکن ابتدا بر بستر اتریوم ساخته شد و مبتنی بر استاندارد ERC-20 بود اما بعدها به شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) انتقال یافت و به‌عنوان یک رمزارز BEP20 شناخته می‌شود. تعداد کل واحدهای آن ۳۵/۲۴ میلیارد است.

سنسویوم گلکسی

پلتفرم سنسویوم گلکسی (Sensorium Galaxy) یک دنیای متاورسی است که با همکاری برخی از بازیگران و تهیه کنندگان و شرکت‌های شناخته شده دنیای رسانه توسعه یافته است. در حال حاضر این دنیای متاورس شامل چند جهان می‌شود که هر یک از آن‌ها به طیف خاصی از فعالیت‌ها و تجربیات کاربری اختصاص داده شده است.

پریسم (Prism)، جهان اصلی سنسویوم گلکسی است که بیشتر میزبان موسیقی و فعالیت‌های سرگرم کننده است.  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سنسوریوم گلکسی، توکن بومی آن یعنی سنسو (SENSO) است که با کمک فناوری بلاکچین سعی در تقویت یک اقتصاد درون شبکه‌ای غیرمتمرکز، شفاف و قدرتمند را دارد. این توکن در تراکنش‌های مختلفی از جمله خلق آواتارهای جدید، خرید بلیط رویدادهای مختلف و توسعه محتواها کاربرد دارد.

تیم توسعه دهنده سنسوریوم گلکسی، این پلتفرم را به بلاک‌چین واکاتا انتقال داد. این اقدام باعث می‌شود که تراکنش‌ها بسیار سریع‌تر و صد البته ارزان‌تر انجام شوند. از طرفی هم اجرای تعداد بسیار بیشتری از عملیات‌ها در بازار سنسوریوم گلکسی را ممکن می‌سازد.

اما مهم‌تر از همه این‌ها این است که انتقال به بلاکچین واکاتا موجب می‌شود تا توکن بومی این شبکه یعنی سنسو به اکوسیستم پولکادات متصل شود که مزیت رقابتی بسیار خوبی را برای سرمایه گذاران این توکن به دست می‌دهد.

متاهیرو

پروژه متاهیرو در ژوئن ۲۰۲۱ با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون دلاری راه‌اندازی شد. این دنیای متاورسی آواتارهای سه بعدی فوق العاده واقع گرایانه و موارد مجازی را برای استفاده در رسانه‌های اجتماعی، بازی‌ها، واقعیت مجازی، مد، هنر و پزشکی استفاده می‌کند. این تکنولوژی همچنین امکان ایجاد توکن‌های غیرمثلی (NFT) از آثار هنری و مجموعه‌های دنیای واقعی را فراهم می‌کند.

متاهیرو (Metahero) از جمله ارزهای آینده دار متاورس است. این سیستم قصد دارد تا فناوری اسکن متاهیرو را با یک بازار و اکوسیستم مالی مثل ارزهای دیجیتال که فاقد فاکتور تورم است ادغام کند تا کاربران، بازیکنان، هنرمندان و کارآفرینان بتوانند در آینده و به طور مستقیم به امکانات متاهیرو دسترسی راحت‌تری داشته باشند. همکاری متا هیرو با وولف استودیو در صورت موفقیت تبدیل به یکی از جذاب‌ترین پروژه‌ها در سال ۲۰۲۲ خواهد شد.

تیم توسعه دهنده پروژه متاورسی متاهیرو توکن رسمی این شبکه  یعنی هیرو (HERO) را به بازار عرضه کرد. توکن هیرو دارای ویژگی تورم‌زایی است و در معامله ۰ تا ۱۰ درصد هزینه دارد و همچنین بخشی از این توکن در هر تراکنش بین همه دارندگان آن توزیع و بخشی هم برای همیشه سوزانده می‌شود.

دیگر ویژگی توکن هیرو این است که مقداری از توکن هیرو به صورت خودکار در استخرهای نقدینگی قفل می‌شود و زمانی که نقدینگی به بیش از ۱۰ هزار دلار رسید، امکان خرید توکن و فرایند توکن سوزی مجدد آغاز می‌شود.

در حال حاضر می‌توان از توکن هیرو برای انجام معاملات در اکوسیستم به منظور کاربردهای دنیای واقعی استفاده کرد. به طوری که کاربران برای پرداخت هزینه‌های مربوط به اسکن سه بعدی می‌توانند پرداخت‌های خود را با این توکن انجام دهند.

سومنیوم اسپیس

بسیاری از پروژه‌های متاورسی بر تجربه سه بعدی تأکید دارند و از این رو پروژه هیا جدید برای اینکه بتوانند کاربران رو به سمت خود بکشانند باید ویژگی‌های جدیدی برای ارائه کردن داشته باشند.

سومنیوم اسپیس (Somnium Space) از این بابت بسیار خوب عمل کرده و ویژگی‌های بسیار شگفت‌انگیزی را رد خود جای داده است. سومنیوم خود را به عنوان یک پلتفرم واقعیت مجازی اجتماعی و باز معرفی می‌کند که تجربه تفریح، ارتباط برقرار کردن با دیگران، کسب و کار و فعالیت‌های بسیاری را با زندگی در دنیای متاورس ترکیب کرده است.

سومنیوم اسپیس (Somnium Space) یک جهان بلاکچین مجازی است. در واقع یک دنیای سه بعدی است که در آن ۵۰۰۰ قطعه زمین وجود دارد که هر کدام متعلق به کاربر خاصی است. علاوه بر دنیای اصلی، می‌توانید جهان‌های موازی مختلفی را پیدا کنید که هر کدام متعلق به سایر کاربران است.

هر قطعه زمین و جهان‌ها (اصلی یا موازی) به همراه سایر محتواها از جمله آواتارها، لباس‌ها، ماشین‌ها، قطعات هنری و موارد من جمله، به‌صورت توکن غیرمثلی (NFT) روی شبکه اتریوم تعریف شده‌اند. با داشتن یک قطعه زمین در این دنیای متاورسی، می‌توانید دنیای مجازی و تخیلی خود را خلق کنید.

ورود به سومنیوم اسپیس از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، کامپیوتر و وب و همچنین موبایل امکان‌پذیر است. فعلاً برنامه‌ای برای غیرمتمرکزسازی فضای سومنیوم وجود ندارد. از این رو این بازی همیشه تحت مالکیت و اداره شرکت سومنیوم اسپیس خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم متاورسی این است که یک شبکه چند زنجیره‌ای است که شامل سولانا هم می‌شود. تمامی این ویژگی‌های سومنیوم به کاربران امکان می‌دهد که در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها از جمله راه اندازی گالری توکن‌های غیرمثلی (NFT)، شرکت در کنسرت‌های مجازی با آواتارهای مجازی خود و صد البته ساخت توکن‌های غیرمثلی جدید شرکت داشته باشند.

توکن سامنیوم اسپیس کیوبز (Somnium Space Cubes) که با نماد کیوب (CUBE) شناخته می‌شود، یک رمزارز مبتنی بر بستر شبکه اتریوم است. ارز دیجیتال کیوب در واقع واحد پول درون بازی است که تبادلات میان بازیکن‌ها را تسهیل می‌کند.

از این توکن‌ها می‌توان برای خرید یا اجاره لند (Land) یا سایر امکانات درون بازی مثل تله‌پورت استفاده کرد. عرضه کل این رمزارز بیش از ۴۰ میلیون واحد است و از این مقدار حدود ۱۳ میلیون واحد کیوب در گردش است.

استار اطلس

استار اطلس یکی دیگر از پروژه‌های آینده دار متاورس است که در آن کاربران باید به تعمیر و ارتقای سفینه‌های فضایی خود مشغول شوند.

داستان این بازی در سال ۲۶۲۰ اتفاق می‌افتد و در این دنیا بازیکن‌ها با نقش‌آفرینی به‌جای کاراکترهای مختلف به کاوش در فضا می‌پردازند و سعی در به دست آوردن منابع معدنی و ارزشمند هستند و آن‌ها را رقابتی تنگاتنگ با سایر تیم‌ها قرار می‌دهد.

استار اطلس و توکن‌های این بازی در بستر شبکه بلاکچینی سولانا قرار دارند که به‌دلیل توان پردازشی نسبتاً مناسب و هزینه تراکنش‌های پایین، زیرساخت‌های فنی این بازی را تأمین می‌کند. همکاری استار اطلس با صرافی غیرمتمرکز سرم امکان وام‌دهی و وام‌گیری، ییلد فارمینگ و کسب درآمد از استخرهای تأمین نقدینگی را تسهیل می‌کند.

پولیس (POLIS) و اطلس (ATLAS) دو توکنی بومی ای نبازی متاورسی هستند. هدف از عرضه ارز دیجیتال اطلس، تسهیل پرداخت‌ها و مبادلات درون بازی است. کاربران باید دارایی‌های دیجیتال همچون سفینه‌ها (Ships)، خدمه (Crews)، تجهیزات (Equipment)، زمین (Land) و غیره که در بازار ارائه می‌شوند را با استفاده از توکن اطلس خریداری کنند.

علاوه بر این‌ها هزینه‌های تعمیرات، استخراج منابع و تأمین سوخت سفینه‌ها هم با توکن اطلس پرداخت می‌شود. توکن پولیس (POLIS) کارکرد کاملاً مشابه توکن اکسی در پلتفرم اکسی اینفینیتی دارد. به عبارتی پولیس هم یک توکن حاکمیتی است که مهمترین کاربردهای آن به شرح زیر است:

 • مالکیت تمامی نواحی، صرف نظر از این که مالک واقعی توکن‌های غیرمثلی زمین و تجهیزات هستند یا خیر
 • وضع قوانین برای بازی که بازیکن‌ها مستلزم رعایت آن‌ها هستند.
 • گرفتن مالیات و عوارض از سایر بازیکن‌ها

بلاکتوپیا

بلاکتوپیا (Bloktopia) هم یکی از ارزهای آینده دار متاورس است که از قضا طرفداران پر و پا قرصی هم دارد و در این یکی دو سال اخیر توانسته است که محبوبیت زیادی هم به دست آورد.

بلاکتوپیا به عنوان یک متاورس غیرمتمرکز روی بلاکچین پالیگان ساخته شده است. بلاکتوپیا در واقع یک آسمان خراش ۲۱ طبقه است. این تعداد از طبقه هم برگرفته از عرضه ۲۱ میلیونی بیت کوین است. این دنیای در واقع بستری بزرگ برای آموزش در حوزه ارزهای دیجیتال است.

بلاکتوپیایی‌ها یا همان اعضای شهر بلاکتوپیا می‌توانند سختی مفاهیم آموزشی را خود انتخاب کنند. کاربردهای بلاکتوپیا به همین جا ختم نمی‌شود. کاربران در این دنیای مجازی می‌توانند با مالکیت زمین‌های مجازی، شرکت در بازی‌ها و ساختن شبکه‌ها به کسب درآمد بپردازند.

ارز دیجیتال بلاک (BLOK) توکن بومی بلاکتوپیا است و کاربران برای خرید یا اجاره املاک درون بازی به آن نیاز دارند. کاربران همچنین می‌توانند با توکن‌های بلاک (BLOK) هر کدام از آیتم‌های بازار توکن غیرمثلی (NFT) را خریداری کنند. این توکن ابزاری به کاربران امکان دسترسی به رویدادهای انحصاری، پیش فروش‌ها و استیکینگ را می‌دهد. بلاکتوپیا همچنین در حال کار بر روی معرفی یک توکن حاکمیتی به نام بلاک جی (BLOKG) است که دارندگان توکن می‌توانند با آن رای دهند و از بلاکتوپیا حمایت کنند.

چند ارز آینده دار متاورس دیگر:

پروژه‌ها ارزهای آینده دار متاورس را نمی‌توان صرفاً در چند مورد بالا خلاصه کرد. از این رو در ادامه به صورت فهرست وارد لیست چند پروژه خوب دیگر را هم آورده‌ایم.

 • کریپتوووکسل (Cryptovoxels)
 • ایمجینیشن لند (Imagination Land)
 • انجین کوین (Enjin Coin)
 • رندر نتوورک (Render Network)
 • ایپ کوین (ApeCoin)
 • فلوکی اینو (Floki Inu)

خلاصه از آنچه از مورد ارزهای آینده دار متاورس گفته شد:

در این مقاله سعی شد با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی بهترین ارزهای آینده دار متاورس معرفی شود. در کل ارزها و پروژه‌هایی مانند اکسی اینفینیتی، سندباکس، بلاکتوپیا، گالا و دیسنترالند برای سرمایه گذاری بلندمدت در دنیای متاورس مناسب هستند.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها