تتانکس

راهنمای جامع خرید پله ای (DCA) در ارز دیجیتال و چگونه به سود می رسد؟

راهنمای جامع خرید پله ای (DCA) در ارز دیجیتال و چگونه به سود می رسد؟

ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی همیشه با ریسک همراه است و سرمایه گذاران روش‌های مختلفی را به منظور کاهش ریسک به کار می‌گیرند و یکی از رایج‌ترین این روش‌های خرید پله ای یا پلکانی (DCA) و به عبارتی کم کردن میانگین است. در ادامه با ین مقاله از صرافی ارز دیجیتال تتانکس همراه باشید.

خرید پله ای یا پلکانی چیست؟

به زبان ساده خرید پله ای ارز دیجیتال یا به عبارتی کم کردن میانگین یک استراتژی سرمایه گذاری است که کاربر در شرایط مختلف بازار اقدام به افزایش حجم می‌کند. به طور کلی، کاربر در این رابطه ممکن است دو استراتژی مختلف به کار گیرد.

سرمایه گذار شاید صرفاً در صورت ریزش قیمت‌ها اقدام به افزایش حجم و پایین آوردن متوسط قیمت کند. اما گاهی اوقات سرمایه گذار صرف نظر از شرایط بازار در بازه‌های زمانی مختلف اقدام به افزایش حجم می‌کند.

در استراتژی خرید پله ای (DCA) ارز دیجیتال کاربر با بالا رفتن قیمت‌ها اقدام به افزایش حجم در مقدار کم می‌کند. از طرفی هم با کاهش قیمت‌ها، کاربر در مقیاس بزرگ‌تری اقدام به افزایش حجم می‌کند.

استراتژی خرید پله ای یا پلکانی با استراتژی مارتینگل در ارز دیجیتال تفاوت‌هایی دارد که در ادامه بیشتر به آن‌ها پی خواهید برد.

به طور قطع قطعاً هیچ یک از فعالان بازار ارزهای دیجیتال، نمی‌تواند بگوید که بهترین موقع خرید فلان زمان یا فلان قیمت است. مگر اینکه دستی در بازار داشته باشد و بتواند روند قیمتی را به خوبی تحلیل کند.

درست است که نمودار تکنیکال قیمت در مورد اینکه چه زمانی موقع خرید است می‌تواند به ما کمک کند. اما باز هم احتمال شکست، ریسک بالا و استرس زیاد را به دنبال دارد. همچنین وقت زیادی نیز از ما گرفته می‌شود. به همین دلیل معامله‌گران یا شاید بیشتر سرمایه گذاران بلندمدتی، روش سرمایه گذاری را به نام خرید و فروش پله ای ابداع کردند.

 استراتژی خرید پله ای یکی از روش‌های سرمایه گذاری بلند مدت است؛ که در آن، فرد سرمایه خود را به بخش‌های مساوی تقسیم کرده؛ و بدون توجه به قیمت یا موقعیت تکنیکال، در فواصل زمانی مشخصی این سرمایه را وارد بازار می‌کند. این بازه زمانی می‌تواند به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه باشد.

سرمایه‌گذار در خرید پلکانی سرمایه‌های تقسیم شده را فقط بر روی یک کالا یا ارز وارد می‌کند. به طور مثال باید در خصوص ارز دیجیتال یکی از ارزها را مثل بیت کوین انتخاب می‌کند و فقط روی آن معامله می‌کند. به نظر می‌رسد استراتژی خرید پله ای برای بازاری مثل بازار ارزهای دیجیتال که نوسانات قیمتی شدیدی را شامل می‌شوند گزینه بسیار مناسبی است. زیرا با این روش در صورت ریزش ناگهانی قیمت، ضرر کمتری را متحمل خواهید شد.

استراتژی خرید پله ای مناسب چه کسانی است؟

 • سرمایه گذارانی که برنامه سرمایه گذاری ثابت و مداومی برای خود دارند.
 • سرمایه گذارانی که وقت آزاد کمی برای حضور مداوم در بازار ارزهای دیجیتال دارند.
 • سرمایه گذارانی که تازه وارد بازار شده‌اند.
 • سرمایه گذارانی که در اوج‌های قیمتی اقدام به خرید کرده و با ریزش قیمت‌ها سرمایه آن‌ها در ضرر قرار دارد.

خرید پلکانی چه مزایایی دارد؟

در خصوص مزایای استراتژی خرید پلکانی ارز دیجیتال چند مورد شاخص را می‌توان نام برد.

در استراتژی خرید پله ای یا پلکانی درصد تأثیر احساسات کاهش می‌یابد. با کاهش قیمت یک ارز دیجیتال، ماندن در مسیر منطق و خرید معقول برای هر کسی می‌تواند دشوار باشد. خرید پله ای به کاربر کمک می‌کند که در ریزش‌های قیمتی مقدار زیادی به حجم اضافه کند و در بالا رفتن‌های قیمت، مقدار کمتری به حجم اضافه کند. از این طریق، با مرور زمان میانگین قیمت خرید کاهش می‌یابد.

خرید پلکانی یا میانگین کم کردن یک استراتژی بلند مدت است. با توجه به اینکه خرید ارزهای دیجیتال در یک بازه زمانی و در فرصت‌های خاصی انجام می‌شود، استراتژی خرید پله ای برای افرادی با ذهنیت سرمایه گذاری بلند مدت مناسب‌تر است.

خرید پله به دور زدن نوسانات بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌کند. با اجرای خرید پله ای و اقدام به خرید در بازه‌های زمانی مشخص،  متوسط قیمت خرید کاهش و ریسک خرید در قیمت‌های بالاتر را کاهش می‌دهد و در نهایت سود شما را افزایش می‌دهد.

به غلبه بر فومو یا ترس از دست دادن ارز دیجیتال کمک می‌کند. اگر شما هم مثل بسیاری دیگر هنوز تصمیم قطعی در خصوص ورود به بازار نگرفته‌اید، استراتژی خرید پله ای به شما کم می‌کند که ورود کم ریسک‌ترین به بازار داشته باشید.

نیاز به دانش را کاهش می‌دهد. اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که باور دارید دنیای ارزهای دیجیتال یک بازار بلند مدت است اما به هر دلیلی تحقیق زیادی در خصوص پروژه‌های مختلف انجام نداده‌اید، استراتژی خرید پلکانی (DCA) می‌تواند راه چاره‌ای برای شما باشد.

خرید پله ای چه معایبی دارد؟

خرید پلکانی علی‌رغم همه مزایایی که برای طیف خاصی از سرمایه گذاران می‌تواند داشته باشد، معایبی هم می‌تواند داشته باشد که در زیر به اهم آن‌ها اشاره شده است.

کارمزد بیشتر

خرید پلکانی به این معنا است که شما سرمایه خود را به چند بخش تبدیل و در چند مرحله اقدام به خرید کنید و این یعنی تعداد دفعات بیشتری کارمزد پرداخت کنید و شاید به نحوی باعث افزایش میزان کارمزدها شود. البته مقدار کارمزد در اغلب موارد ناچیز خواهد بود.

بازدهی کمتر از انتظار

در خصوص نسبت سود به ریسک، استراتژی کم ریسک خرید پلکانی می‌تواند سودهای کمتری هم در پی داشته باشد. این مورد در مواقعی که شرایط بازار برای یک بازه زمانی صعودی باشد می‌تواند مشهودتر باشد زیرا در این حالت سرمایه گذار در استراتژی خرید پله ای می‌تواند فرصت‌های خوب سرمایه گذاری را از دست دهد.

و شاید پیچیدگی

دنیای ارزهای دیجیتال به توجه به وسعت و تعداد زیاد پروژه‌ها نیازمند سطح دانشی خوبی است و عدم توجه به آن شاید مسیر کاری دشواری را به دست دهد. استراتژی خرید پلکانی هم نیازمند بررسی و ثبت دقیق است تا بتوان مدیریت سرمایه را به طریق درستی پیاده کرد.

چگونه بهترین استراتژی خرید پله ای تهیه کنیم؟

استراتژی خرید پلکانی ارز دیجیتال را می‌تواند نسبت به بازدهی مور انتظار از سرمایه گذاری و همچنین درخواست کاربر سفارشی سازی کرد. با این حال، المان‌های اساسی را باید در تدوین یک استراتژی خرید پله ای رعایت کرد.

 • نوع دارایی یا ارز دیجیتالی که قصد اعمال استراتژی خرید پلکانی روی آن را دارید.
 • مقدار سرمایه در هر خرید پله ای
 • تعداد خریدهای پله ای

ارز دیجیتال و خرید پله ای

در استراتژی خرید پله ای یا پلکانی، نوع دارایی یا ارز دیجیتال به طور مستقیم روی بازدهی سرمایه گذاری شما تأثیر می‌گذارد. بسیاری از دارایی‌ها فرصت‌ها و ریسک‌هایی را رد خود جای‌داده‌اند.

به منظوری اجرای خرید پله ای در بازار ارزهای دیجیتال، داشتن پیش بینی بلند مدت از بازار ضروری است. انتخاب یک کوین یا توکن که در روند صعودی قرار دارد و فاندامنتال قوی دارد، به مرور زمان تقاضا برای آن افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به افزایش بازدهی می‌شود.

مقدار سرمایه در هر بار خرید پله ای

سرمایه گذار می‌تواند برای هر بار خرید در استراتژی پله ای، مقداری ثابت را برای خود تعریف کند. برای مثال کاربر تعریف می‌کند که ماهیانه ۵ میلیون تومان بیت کوین یا ماهیانه ۲۰ اتریوم خریداری کند.

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال پر نوسان است، بسیاری از سرمایه گذاران بسته به شرایط بازار، در خریدهای پله ای مقدار هر خرید پله ای را تغییر می‌دهند. به این معنی که در ریزش‌ها حجم را افزایش می‌دهند.

تعداد خریدهای پله ای

تعداد خرید پلکانی را می‌تواند با در نظر گرفتن شرایط سرمایه گذار، بهینه کرد. خرید پله ای می‌تواند هفتگی یا ماهیانه باشد.

خرید پله ای (DCA) در ارز دیجیتال چگونه است؟

با توجه به ماهیت پر نوسان بازار ارزهای دیجیتال، شاید از خودتان بپرسید که آیا استراتژی خرید پله ای در این بازار به درد می‌خورد یا خیر؟

بهترین راه برای پاسخ به این پرسش یک مثال است. از این رو با یک مثال نشان می‌دهیم که خرید پله ای چه عملکردی در سال ۲۰۲۱ روی بازدهی بیت کوین  خواهد داشت.

سرمایه گذاری روی بیت کوین در سال ۲۰۲۱ با سود ۱۹۰ درصدی و سرمایه گذاری در اتریوم با سود ۲۱۵ درصدی همراه بوده است.

در شرایط کنونی، بسیاری از کاربران فضای ارز دیجیتال به پر نوسان بودن این فضا تأکید دارند و باور دارند که استراتژی خرید پله ای یا پلکانی (DCA) یا همان کم کردن میانگین می‌تواند روشی امن به منظور کاهش ریسک است.

سرمایه گذاری در بیت کوین با استراتژی خرید پله ای

در ادامه قصد داریم که با یک مثال، عملکرد و بازدهی استراتژی خرید پلکانی یا کم کردن میانگین را نشان دهیم.

عملکرد بیت کوین در چند ماه گذشته

فرض کنید که اول هر ماه مقدار ۱۰۰۰ دلار به صورت ماهیانه به مدت ۶ ماه روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید. در این حالت سرمایه گذرای شما به صورت زیر خواهد بود:

خرید-پله-ای-2

در ماه اکتبر که بالاترین قیمت بیت کوین هم ثبت شده است، شما می‌توانید با ۱۰۰۰ دلار تقریباً ۰/۰۱۶ بیت کوین خریداری کنید. در پایین‌ترین قیمت یعنی جولای، با ۱۰۰۰ دلار شما قادر به خرید ۰/۰۳۱ بیت کوین خواهید بود.

در نهایت، شما به طور میانگین هر ماه ۰/۰۲۲ بیت کوین خرید کرده‌اید و زمان خرید هم اصلاً برای شما مهم نبوده است. از طریق خرید پله ای یا استراتژی میانگین کم کردن در ارزهای دیجیتال شما قادر خواهید بود که به طرز یکنواختی دارایی بیت کون خود را از طریق خریدهای کوچک افزایش دهید و از طرفی هم از خود در مقابل نوسانات بازار محافظت کنید.

چرا خرید پلکانی از هولد کردن بهتر است؟

اگر به ماند بسیاری دیگر، هدف نهایی شما سود بیشتر است، قطعاً در بلند مدت اجرای استراتژی خرید پله ای و میانگین کم کردن قادر به شکست دادن استراتژی ساده هولد کرد خواهد بود.

دلیل این امر این است که با استفاده از استراتژی خرید پله ای (DCA)، شما سرمایه بیشتری را صرف پوزیشن باز شده از آن دارایی خواهید کرد و با قرار دادن سرمایه بیشتر در کف‌های قیمتی، میانگین خرید شما بسیار کم خواهد شد.

اجازه بدهید که این موضوع را با یک مثال کاملاً توضیح دهیم. دو جدولی که در ادامه آورده شده‌اند، ارزش خالص دارایی یک سرمایه گذار را نشان می‌دهد که در قیمت‌های ۲۰ هزار و پایین‌تر اقدام به خرید ۵، ۱۰ و ۲۰ بیت کوین کرده است.

در این مثال ۲۰ هزار دلار را کف قیمتی بیت کوین و ۹۰ هزار دلار را هم سقف فرضی بعدی چرخه صعودی بیت کوین در نظر گرفته‌ایم.

حال نتیجه کار را در چند حالت مختلف یعنی با خرید پلکانی و بدون خرید پلکانی با هم مقایسه می‌کنید.

هولد بلند مدت بدون خرید پلکانی

در حالت اول دیگر خبری از میانگین کم کردن و خرید پله ای نیست و نتیجه کار به صورت زیر خواهد بود.

مقدار خرید۵۱۰۵۰
ارزش در کف قیمتی۱۰۰۰۰۰ دلار۲۰۰۰۰۰ دلار۱۰۰۰۰۰۰ دلار
ارزش در سقف قیمتی۴۵۰۰۰۰ دلار۹۰۰۰۰۰ دلار۴۵۰۰۰۰۰ دلار

بازدهی ۱۰ سال خرید پلکانی

به منظور مقایسه سودهی استراتژی‌های هولد کرد و خرید پله ای، باید مدلی پیش فرض از قیمت آینده ارزهای دیجیتال داشته باشیم. جزئیات بیشتر در جدول زیر آمده است. در نمونه زیر به طور فرضی، سقف بعدی بیت کوین ۹۰ هزار دلار در نظر گرفته شده است.

دارایی ماهیانه قابل عرضه۱۰۰۰ دلار۲۰۰۰ دلار۲۵۰۰ دلار
مقدار خرید و هولد۵ بیت کوین۵ بیت کوین۵ بیت کوین
ارزش اولیه در کف قیمتی۱۰۰ هزار دلار۱۰۰ هزار دلار۱۰۰ هزار دلار
ارزش نهایی بدون خرید پله ای در قیمت ۱۳۵۰۰۰ دلار بیت کوین۴۵۰ هزار دلار۴۵۰ هزار دلار۴۵۰ هزار دلار
تعداد خرید پله ای۱۲۰۱۲۰۱۲۰
مقدار بیت کوین اضافه شده طی ۱۰ سال۱/۸۸۳/۷۷۴/۷۱
ارزش نهایی با خرید پله ای۷۵۰ هزار دلار۹۰۰ هزار دلار۱۰۵۰ هزار دلار

در جدول بالا به بیان ساده، در صورتی که سرمایه خود را به صورت درجا وارد بیت کوین کنید و استراتژی هولد را پیگیری کنید، بعد از ۱۰ سال، ۱۰۰ هزار دلار شما تبدیل به ۴۵۰ هزار دلار خواهد شد اما در صورت اجرای استراتژی خرید پله ای یا میانگین کم کردن، دارایی شما به مراتب بیشتر خواهد بود.

خلاصه‌ای از آنچه در مورد خرید پله ای گفته شد:

 • کم کردن میانگین یا خرید پله ای (DCA) به معنای این است که دارایی خود را به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را در بازه‌های زمانی مشخص روی دارایی مورد نظر سرمایه گذاری کنید.
 • استراتژی خرید پله ای شما را از بند فومو، خرید و فروش احساسی و همیشه بودن در بازار رها می‌کند.
 • خرید پله ای اغلب استراتژی بسیار مناسب در بلند مدت است که از سرمایه شما در برابر نوسانات محافظت می‌کند.
 • خرید پله هیچ وقت به طور کامل ریسک را از بین نمی‌برد بلکه صرفاً آن را کاهش می‌دهد.
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها